Bölgenin Son Durumu

BÖLGENİN SON DURUM BİLGİLERİ

 

 1. BÖLGENİN KONUMU:                                                                                                                     

 

 • Kaynarca Mobilya İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (KAMOSB), Sakarya İli, Kaynarca İlçesi hudutları dahilinde, 90 hektarlık bir alan üzerinde kurulmuştur.(08 Mart 2010)

 

 1. ULAŞIM BİLGİLERİ:

 

Sakarya İl Merkezi (Yenicami)                      :   35 Km

Kaynarca  İlçe  Merkezi                                :     1 Km

İstanbul                                                          : 180 Km

Ankara                                                                       : 345 Km                                                                                                                                                                                                                                                                                                            

Sabiha Gökçen Havalimanı                           : 155 Km          

Karasu Limanı                                               :   40 Km

Arifiye Tren İstasyonu                                  :   45 Km

Sakarya Gümrük Müdürlüğü                         :   40 Km mesafede bulunmaktadır.

 

 1. KAMULAŞTIRMA DURUMU:

 

 • Kaynarca Mobilya İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (KAMOSB) Tüzel Kişiliği, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı sicil kayıt defterine 271 Sicil No ile tescil edilmiştir.

 

 • Bakanlıkça verilen Kamu Yararı Kararına istinaden, OSB alanı içerisinde yer alan 171 kadastral parsel ile Bağlantı Yoluna ait 23 kadastral parsele ait kamulaştırma işlemleri tamamlanmıştır.

 

 • OSB’nin yaklaşık 13 hektarlık genişleme alanına ait Yer Seçimi ve Kamu Yararı Kararı alınmasına ilişkin işlemler tamamlanarak, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı onayına sunulmuştur.

 

 1. ALYAPI DURUMU

 

Alt Yapı İşleri kapsamında;

 

 • Bölgemiz içerisinde 2.00x2.50 metre ebatlarında 2 adet ve 3.00x3.50 metre ebatlarında 1 adet Betonarme Dere Geçiş Menfezleri Yapımı İşi ile Menfez Giriş ve Çıkışlarına Su toplama Havuzları Yapımı İşi tamamlanmıştır. Bölgemizin 3.00x3.50 metre ebatlarındaki 3 Nolu B.A. Dere Geçiş Menfezi önüne Betonarme U Kanalı Yapımı İşi tamamlanmıştır.

 

 • Yol Altyapısı tamamlanan Bölge içi Yolları ile Bağlantı Yolu üzerine, kısmi Alttemel Altı Dolgusu ve Alttemel Yapılması İşleri tamamlanmıştır.

 

 • Bölge çevresine ve Bölge Giriş Yolu kenarları ile Sanayi Parsellerinin bölge yollarına bakan cephelerine Muhtelif Yüksekliklerde B.A İstinat Duvarları Yapımı İşi 1. 2. 3. ve 4. Etapları tamamlanmıştır.

 

 • Bölgemizin İçme ve Kullanma Suyu Şebeke-Depo İnşaatı Yapımı (Etap 1) İşi tamamlanmıştır.

 

 • Bölgemizin Geçici Havai ENH Hatları Yapımı İşi ile Bölgemizin kısmi Aydınlatma Şebekesi Yapımı İşi tamamlanmıştır.

 

 • AGDAŞ tarafından başlatılan “Kaynarca İlçesi Doğalgaz Ana Boru Hattı” şebekesi kapsamında bölgemiz sınırları içerisinden geçirilen Ana Boru Hattı güzergâhında çalışmalar tamamlanmıştır.

 

 

 • Bölgemizin kısmi Telekomünikasyon Altyapısı ile ilgili çalışmalar tamamlanarak, Türk Telekom A.Ş. tarafından deneme üretimi faaliyetinde bulunan firmalara Telekom hizmeti verilmeye başlanılmıştır.

 

 • Bölge içi yolları üzerine Karayolları Genel Müdürlüğü (KGM) standartlarında Trafik İşaret ve Yön Levhaları konulması işi tamamlanmıştır.,

 

 • Bölge içi yollarının muhtelif bakım-onarım işleri tamamlanmıştır.

 

 • Bölgemizde Çeşitli Arazi Düzenleme İşlerine mevsim şartları gereği belirli periyodlarda devam edilmektedir.

 

 1. YAPILAŞMA DURUMU:

 

OSB’nin Bakanlıkça onaylanan Parselasyon Planlarında yer alan 531.361,47 m2 yüzölçümlü 42 sanayi parselinden; 512.368,81 m2 yüzölçümlü 40 sanayi parseli, Mobilya sektöründe üretim yapan 30 katılımcıya tahsis edilmiş olup, OSB uhdesinde 18.992,66 m2 yüzölçümlü 2 boş parsel bulunmaktadır.

 

Arsa Tahsisi yapılan katılımcılara, kuracakları tesisler için 1 Ekim 2016 tarihinden itibaren Yapı İnşa Ruhsatı verilmeye başlanılmıştır.

                                                                                                                          

 • Tahsisi yapılan ve Yapı İnşa Ruhsatı verilen 40 parselden;

 

 • 2 parselde Ruhsat ve İzin Eksikli Üretim Yapılmaktadır. (Ruhsat ve İzin Eksikli Üretim yapılan, Ekşioğlu Mobilya Tasarım San. ve Tic. Ltd. Şti.’nde 23 kişi, Çalışkan Mobilya Dekorasyon Tic. Ltd. Şti.’nde 30 kişi istihdam edilmektedir.,
 • 3 parselde İnşaat çalışmalarına devam edilmektedir. (İnşaat çalışmaları devam eden parseller: Hisar Sağlık Hizmetleri, Karaman Mobilya ve Mustafa Özçelik)
 • 20 parselde Hafriyat çalışmalarına devam edilmektedir. (Hafriyat çalışmaları devam eden parseller: Artell-3, Atelye Deniz, Biberoğlu Ahşap, Gencerler-2, Kaynarca Mobilya, Met Mobilya, Polatlar Mobilya-3, Sarpay Ekşioğlu, Seçkin Büro, Serdar Mevlüt Ekşioğlu, Söz Orman Ürünleri, Şanımsan Şanlıoğlu, Şeref Şanlıoğlu ve Tüm Orman Ürünleri-2)
 • 15 parselde ise, herhangi bir inşai faaliyet bulunmamaktadır. (Akalın Mobilya, Aromatik Kimyevi Mad.San.-2, Bias Mobilya-2, Demsaş, Hisar Sağlık Hizmetleri, Kale Ofis, MYS Marmara Yapı Sis., Özdemir Model, Polatlar Mobilya, Portakal Ahşap, TD Tech Design, Ulus Tasarım ve Yakup Şirin))

 

 1. ÜRETİM VE İSTİHDAM DURUMU

 

 • OSB tamamlandığında yaklaşık 2.500 kişiye istihdam sağlanacaktır.

 

KAMOSB

Bölge Müdürlüğü